Aktuální koncerty

Previous month Previous day Next day Next month
Search

Koncerty

Klavírní recitál - Miroslav Sekera

Wednesday, 22. January 2020
19:30

Grandhotel Ambassador Národní dům

 

 

Miroslav Sekera  klavír jiří ulrich webKLAVÍRNÍ RECITÁL - MIROSLAV SEKERA (K3)

Rezervovat vstupenky

LEOŠ JANÁČEK: Sonáta es moll 1. X. 1905 „Z ulice

W. A. MOZART: 9 variací D dur na menuet Jean-Pierra Duporta, KV 573

CLAUDE DEBUSSY: Etuda „Pour les arpèges composés“

CLAUDE DEBUSSY: Svit luny

CLAUDE DEBUSSY: Ostrov radosti

FRANZ SCHUBERT: Klavírní kus es moll D. 946

BEDŘICH SMETANA: Koncertní etuda „Na břehu mořském“ gis moll, op. 17

BEDŘICH SMETANA: Přívětivá krajina

BEDŘICH SMETANA: Macbeth a čarodejnice

Miroslav Sekera klavír

 

Klavírní virtuos s nevšedním talentem Miroslav Sekera se v roce 2002 stal vítězem mezinárodní soutěže J. Brahmse v rakouském Portschachu. Již předtím získal ocenění v mnoha významných soutěžích u nás i v zahraničí, mimo jinécenu v soutěži F. Chopina v Mariánských Lázních čicenu v mezinárodní soutěži v Gaillardu ve Francii.

 

Hře na klavír se věnuje od tří let, současně s klavírem začal i se studiem hry na housle. Díky umění hry na klavír a současně na housle byl vybrán do role malého Mozarta v oskarovém filmu „Amadeus“ režiséra Miloše Formana. Oběma nástrojům se věnoval až do svého přijetí na Pražskou konzervatoř. Poté definitivně zvolil klavír. Po konzervatoři pokračoval ve studiích na Hudební fakultě Akademie muzických umění v Praze u docenta Miroslava Langera. Studium dokončil v roce 1999, jako nejúspěšnější student.

 

Koncertuje doma i v zahraničí, opakovaně vystoupil jako sólista se symfonickým orchestrem FOK.Účinkuje na řadě nahrávek, které vyšly na čtrnácti kompaktních discích. Sólové album mu vyšlo v roce 2006, pro soudobého bostonského hudebního skladatele Josepha Summera nahrál v USA několik CD, v roce 2013 nahrál album s houslistou Josefem Špačkem, v roce 2018 vydal album se skladbami Janáčka, Mozarta a Chopina. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, spolupracuje s mezzosopranistkou Dagmar Peckovou, či hornistou Radkem Baborákem.

 

Svůj recitál uvede Miroslav Sekera dvouvětou Sonátou 1. X. 1905 „Z ulice “Leoše Janáčka (1854 - 1928). Skladba dnes patří k tomu nejzásadnějšímu, co bylo 20. století pro klavír vytvořeno. Následných 9 variací D dur na menuet Jean-Pierra Duporta napsal Wolfgang Amadeus Mozart (1756 - 1791) na téma z Duportovy Violoncellové sonáty a vytvořil řadu variací, která patří k nejpopulárnějším Mozartovým variacím pro klavír.

 

Etuda „Pour les arpèges composés” otce hudebního impresionismu Clauda Debussyho (1862 - 1918) je je jedenáctou ze souboru dvanácti klavírních etud z roku 1915. Cyklus Études je považován za autorovo pozdní mistrovské dílo. Svit luny je třetí věta klavírní skladby Suite bergamasque (Bergmanská svita), je to nejslavnější část pojmenovaná podle stejnojmenné básně Paula Verlaina. Skladbu Ostrov radosti napsal Debussy v roce 1904.

 

Klavírní kus es moll patří do souboru tří klavírních skladeb, které napsal Franz Schubert (1797 - 1828) několik měsíců před svou smrtí. Skladeb pro sólový klavír napsal skladatel s mimořádnou schopností vystižení lyrických a romantických nálad a velkým melodickým talentem velmi mnoho. Ferenc Liszt o Schubertovi hovořil jako o „nejpoetičtějším ze všech hudebníků“.

 

Na závěr provede Miroslav Sekera tři skladby Bedřicha Smetany (1824 - 1884). Koncertní etudu Na břehu mořském (s podtitulem Vzpomínka) z roku 1861 zamýšlel Smetana částečně jako vhodnou skladbu pro svá koncertní vystoupení, vtělil do ní nostalgicky své vzpomínky na pobyt ve Švédsku. ívětivá krajina je z cyklu drobných skladeb Črty, v nichž autor zachytil své dojmy, nálady a vzpomínky.Podkladem ke klavírní skice Macbeth a čarodějnice je scéna ze čtvrtého jednání Shakespearova Macbetha. Technicky velmi náročná skladba bývá považována za klavírní náčrt orchestrální skladby, která však nebyla zinstrumentována.

 

Back