Aktuální koncerty

Previous month Previous day Next day Next month
Search

Koncerty

Koncert v rámci JazzFestu 2019 - Tomáš Kačo & KSO

Wednesday, 16. October 2019
19:30

Grandhotel Ambassador Národní dům

 

 

Rezervovat vstupenky

KáčoKONCERT V RÁMCI JAZZFESTU 2019 (M2)

TOMÁŠ KAČO & KARLOVARSKÝ SYMFONICKÝ ORCHESTR

TOMÁŠ KAČO: sólové vystoupení se skladbami z klavíristova debutového alba My Home 

Tomáš Kačo – klavír

JAN KUČERA: Zkrocení zlé ženy, suita z baletu

Karlovarský symfonický orchestr

TOMÁŠ KAČO: Song of Grace

TOMÁŠ KAČO: úprava skladby Pro Elišku Ludwiga van Beethovena

Tomáš Kačo - klavír

Karlovarský symfonický orchestr

Jan Kučera – dirigent

Koncert je prvním hlavním koncertem mezinárodního jazzového festivalu JazzFest 2019. Karlovarský symfonický orchestr na těchto festivalech vystupuje každoročně od roku 2011. Hvězdou koncertu je výjimečně talentovaný klavírista Tomáš Kačo.

V první části koncertu se představí v sólovém vystoupení se skladbami ze svého debutového alba My Home z loňského roku. Na albu hostuje vedle dalších hudebníků takéněkolikanásobný držitel ceny Grammy, jazzový baskytarista a kontrabasista John Patitucci. V druhé části pak Tomáš Kačo vystoupí společně s KSO.

Tomáš Kačo začal hrát na klavír v pěti letech. Učil se zcela intuitivně a zákonitosti hry musel pochopit sám. K notám, stupnicím a technice se dostal ve dvanácti letech v hudební škole. Studoval na Janáčkově konzervatoři v Ostravě pod vedením renomovaného profesora Pavla Motlocha, jehož považuje i za svého osobního mentora, a na pražské AMU, kde k jeho stěžejním učitelům patřil především profesor Ivo Kahánek.

Výhra v soutěži mladých skladatelů umožnila Tomáši Kačovi přihlásit se na světově proslulou bostonskou Berklee College of Music, kterou zvládl v roce 2017 absolvovat již po dvou letech studia a v Americe zůstal. Díky otevřenému prostředí této školy mohl začít vnímat svůj romský původ jako zajímavou odlišnost a přednost, což se promítlo i do programu jeho recitálu v Carnegie Hall v únoru 2018. V programu s podtitulem Gypsy Soul představil vlastní skladby a úpravy děl Johanna Sebastiana Bacha a Fryderyka Chopina, tedy hudbu, která není ani romská, ani česká, ani klasická, ani jazzová – „každý z posluchačů si z toho může vzít, co chce“.

Tomáš Kačo odehrál řadu recitálů v zahraničí, dlouhodobě spolupracuje s Idou Kelarovou, s níž v roce 2010 vydal album Romská balada, spolupracuje s řadou českých symfonických orchestrů, pro které píše aranže a připravuje na dálku též projekt s Ondřejem Brzobohatým.

Před společným vystoupením Tomáše Kača s KSO zazní v provedení orchestru suita z hudby k baletu Zkrocení zlé ženy, kterou napsal šéfdirigent KSO, skladatel a klavírista Jan Kučera.

Premiérově uvedlo balet podle známé komedie Williama Shakespera plzeňské Divadlo J. K. Tyla. K ději, přenesenému v představení do 50. let minulého století, napsal Jan Kučera hudbu odpovídající svým charakterem uvedenému období. Ze své hudby, plné zajímavých melodických nápadů s prvky jazzu, dobových tanců a svěžích popěvků, vytvořil pak autor suitu určenou ke koncertnímu provedení.

Jan Kučera patří mezi nejvšestrannější české umělce. Obor dirigování vystudoval na Pražské konzervatoři, posléze na HAMU pod vedením Vladimíra Válka. Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén.

Od roku 2002 využíval Jan Kučera příležitostí, které mu jako svému asistentovi v SOČR nabízel tehdejší šéfdirigent Vladimír Válek. Jako dirigent spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru natočil či veřejně realizoval více než sto symfonických děl soudobých českých či zahraničních autorů, často v premiéře. V letech 2008 - 2010 byl angažován jako dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Působí i na operní scéně. V Národním divadle moravskoslezském v Ostravě dirigoval Mirandolinu Bohuslava Martinů a Prokofjevovu operu Ohnivý anděl. Na Nové scéně Národního divadla v Praze nastudoval dvě krátké opery Dmitrije Šostakoviče - Antiformalistický jarmark/Orango a ve světové premiéře svoji komickou operu Rudá Marie, komponovanou na námět kultovního rozhlasového seriálu Rodinka Tlučhořových autorů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. V lednu 2016 nastudoval ve Stavovském divadle operu La Cenerentola (Popelka) Gioacchina Rossiniho.

Back