Aktuální koncerty

Previous month Previous day Next day Next month
Search

Koncerty

Mozart / Kučera / Mendelssohn Bartholdy

Thursday, 23. May 2019
19:30

Grandhotel Ambassador Národní dům

 

 

MOZART / KUČERA / MENDELSSOHN BARTHOLDY (A9)

Rezervovat vstupenky

WOFGANG AMADEUS MOZART: Symfonie č. 35 D dur KV385 „Haffnerova“

JAN KUČERA: Koncert pro klavír a orchestr

FELIX MENDELSSOHN BARTHOLDY: Symfonie č. 4 A dur op. 90 „Italská“

Jan Kučera - klavír

Martin Lebel - dirigent

Úvodní Symfonii č. 35 D dur „Haffnerovu“ složil Wolfgang Amadeus Mozart (1756 - 1791) v roce 1782 na objednávku rodiny Haffnerových. Haffnerovi byli prominentní salzburgská rodina, Sigmund Haffner mladší byl starostou Salzburgu. O symfonii Mozarta požádal k příležitosti povýšení svého syna do šlechtického stavu otec Sigmund Haffner. Mozart, který v té době komponoval zpěvohru Únos ze Serailu, symfonii přepracovával a tak, jak ji dnes známe, zazněla poprvé 23. března 1783 v Burgtheatru ve Vídni. Symfonie patří do poslední skupiny symfonií (symfonie č. 30 - 41), které jsou ukázkou vrcholného umění symfonie.

Poté v premiéře provede šéfdirigent KSO, skladatel a klavírista Jan Kučera svůj Koncert pro klavír a orchestr. Autor působí ve dvou klavírních triech, napsal mnoho písní s klavírním doprovodem či několik komorních skladeb, kde klavír využívá, klavírní koncert však dosud v jeho skladatelském díle chyběl. Myšlenkou na jeho napsání se zabýval již delší dobu.

„V případě koncertu se často právem očekává, že sólový nástroj bude mít velký prostor, exponovaný, virtuózní part, bude exhibicí techniky a orchestr jej bude jen doprovázet a podbarvovat. Hned zpočátku jsem věděl, že přesně tohle nechci, protože neznám nudnější hudbu, než nekonečné kudrlinky v některých romantických klavírních koncertech. Snažil jsem se koncert pojmout jako dialog sóla a orchestru s tím, že klavír má přeci jen poněkud navrch. Orchestrální složka tedy není rozhodně pouze doprovodná či triviální, na mnoha místech má orchestr možnost předvést své zvukové, technické i rytmické kvality,“ říká Jan Kučera.

Koncert vyvrcholí Symfonií č. 4 „Italskou” Felixe Mendelssohna Bartholdyho (1809 - 1847). Inspirací k jejímu napsání byl skladateli jeho pobyt ve slunné Itálii, plné temperamentních lidí. Čtyři části symfonie jsou svébytným důkazem Mendelssohnova přesvědčení, že se hudba nemá vědomě přibližovat jiným druhům umění, ale že má k dispozici svůj vlastní jazyk a osobité vyjadřovací prostředky.

Felix Mendelssohn Bartholdy komponoval své první symfonie už v raném mládí. I když se tato díla ještě dnes čas od času objevují na koncertních pódiích, z Mendelssohnova tvůrčího odkazu je uváděna především pětice jeho „velkých“ symfonií. Jeho prvních dvanáct smyčcových symfonií nemělo opusová čísla.

Jan Kučera patří mezi nejvšestrannější české umělce. Vystudoval obor dirigování na Pražské konzervatoři, posléze na HAMU pod vedením Vladimíra Válka.

Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové, zkomponoval dvě opery a hudbu ke dvěma baletům. Na svém kontě má rovněž přes tři desítky scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén a mnoho aranží pro crossoverové koncerty.

Jako dirigent spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru natočil či veřejně realizoval přes sto symfonických děl soudobých českých či zahraničních autorů, často v premiéře. Šéfdirigentem KSO je od roku 2015.

Karlovarský symfonický orchestr bude řídit čestný šéfdirigent KSO Martin Lebel. Absolvent Národní konzervatoře v Paříži v oborech kompozice a dirigování byl prvním francouzským dirigentem, který vroce 2003 získal první cenu v dirigování na mezinárodní Prokofjevově soutěži v Petrohradu. Od roku 2003 dirigoval mnoho francouzských i zahraničních orchestrů v Evropě a také v Jižní Americe, v České republice pak vedle Karlovarského symfonického orchestru spolupracoval s řadou předních orchestrů. Pravidelně vede mistrovské kurzy na Pařížské konzervatoři a trvale řídí L´Orchestre de Bretagne.

Martin Lebel je všeobecně respektovaný dirigent jak v rámci Francie, tak mimo ni. Ovládá rozsáhlý symfonický reperetoár, velké zkušenosti má rovněž jako operní dirigent. Jako významný představitel evropské a světové kultury s mimořádnými zásluhami o mezinárodní věhlas města Karlovy Vary byl Martin Lebel v roce 2014 oceněn udělením čestného občanství města Karlovy Vary. Poté, co odešel po čtyřletém působení u KSO z pozice šéfdirigenta, stal se čestným šéfdirigentem a s KSO dále pravidelně spolupracuje.

Back