Aktuální koncerty

Předchozí měsíc Předchozí den Následující den Následující měsíc
Vyhledat

Koncerty

Koncert Beethovenovy dny - Klavírní recitál - Ivo Kahánek je zrušen. Čtěte zde.

neděle, 7. červen 2020
19:30

Grandhotel Ambassador Národní dům

Abonentní cyklus K

 

BEETHOVENOVY DNY - KLAVÍRNÍ RECITÁL - IVO KAHÁNEK (K6)

LUDWIG VAN BEETHOVEN: Sonáta č. 8 c moll op. 13 „Patetická"

LUDWIG VAN BEETHOVEN: Sonáta č. 30 E dur op. 109

LUDWIG VAN BEETHOVEN: Sonáta č. 23 f moll op. 57 „Appassionata"

Ivo Kahánek – klavír

Přední český klavírista Ivo Kahánek je interpretem nevšední emocionální síly a hloubky. Získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace a mnohými je považován za nejlepšího současného českého pianistu. Svůj dar okamžitě navázat citovou vazbu s publikem dokáže náležitě zužitkovat ve skladbách od baroka po modernu, s těžištěm v romantickém repertoáru. V cizině je rovněž pokládán za specialistu na interpretaci české hudby.

Ivo Kahánek se v roce 2004 stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, již jako držitel mnoha ocenění z tuzemských i mezinárodních významných soutěží. V srpnu 2007 vystoupil na pozvání Symfonického orchestru BBC na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall, kde pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert č. 4 „Inkantace" Bohuslava Martinů. Koncert živě přenášela televize BBC, rádio BBC a stanice Vltava.

Ivo Kahánek vystupuje a spolupracuje s řadou prestižních orchestrů českých i zahraničních, vystupuje rovněž na mnoha mezinárodních festivalech doma i v zahraničí. V roce 2014 si jej k vystoupení s Berlínskou filharmonií vybral Sir Simon Rattle, následoval nadšený ohlas odborné kritiky i široké veřejnosti.

V roce 2007 podepsal exkluzivní smlouvu s vydavatelstvím Supraphon Music a od té doby nahrál celkem devět CD s díly Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Gideona Kleina, Miloslava Kabeláče, Fryderyka Chopina aj. Jeho album (Janáček-Martinů-Kabeláč) získalo nejvyšší možné hodnocení v odborných zahraničních časopisech.

Ve svém recitálu provede Ivo Kahánek tři z celkových dvatřiceti klavírních sonát, které Ludwig van Beethoven (1770 - 1827) napsal. Tento soubor patří mezi stěžejní díla klavírní literatury. Beethoven je psal průběžně téměř celý život a velmi zřetelně se v nich odrážejí jeho různá tvůrčí období. Zároveň dochází k vývoji sonáty jako hudební formy, od klasicistní podoby navazující na Haydna a Mozarta po začínající romantismus.

Klavírní sonátu č. 8 c moll, obecně známou jako Patetickou, napsal v sedmadvaceti letech. Je to jedna z jeho nejslavnějších kompozic. Věnoval ji jednomu ze svých mecenášů, knížeti Karlu Lichnowskému.

Sonátu č. 30 E dur Beethoven dokončil v roce 1821. Patří mezi pět jeho posledních velkých skvělých klavírních sonát, v nichž si autor počínal zcela svobodně a proti všem konvencím. Po mohutné a ohromující Klavírní sonátě č. 29, op. 106, známé jako Hammerklavier sonáta, se Beethoven vrátil k menšímu rozsahu a více intimnímu charakteru skladby. Dedikoval ji Maxmilianě Brantano, dceři své dlouholeté přítelkyně Antoine Brantano. Beethoven už pro ni dříve zkomponoval krátké klavírní trio. Klavírní sonáta Es dur je charakteristická volným a originálním přístupem ke klasické sonátové formě.

Sonáta č. 23 f moll „Appassionata", jedna z nejslavnějších a také technicky nejnáročnějších sonát. Beethoven ji napsal mezi léty 1804 a 1805. Sonáta, která své přízvisko „Apassionata" získala až v roce 1838, byla Beethovenovou nejbouřlivější sonátou naž do doby, kdy napsal sonátu č 29 známou jako Hammerklavier.

kahánek malý

Zpět