Aktuální koncerty

Předchozí měsíc Předchozí den Následující den Následující měsíc
Vyhledat

Koncerty

"Symfonická Salome"

čtvrtek, 7. listopad 2019
19:30

Karlovarské městské divadlo

 

 

Karel-Kryl-768x432

„SYMFONICKÁ SALOME“ (M4)

Rezervovat vstupenky

Písně Karla Kryla v úpravách pro symfonický orchestr

Pavel Batěk – zpěv

Barbora Plachá – harfa

Tomáš Kůgel – klarinet

Petr Šťastný – kytara

Miriam Němcová – dirigentka

Československý písničkář a básník Karel Kryl (1944 - 1994) byl hlavním představitelem protikomunistického protestsongu. Vedle písní reflektujících společnost psal také poetické a melancholické balady.

Jednou z jeho nejznámějších písní je titulní píseň prvního alba písnička „Bratříčku, zavírej vrátka“, která vznikla údajně naprosto spontánně v noci 21. srpna 1968, jako okamžitá reakce na vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Z okupované země odjel Kryl 9. září 1969 na písničkářský festival v západoněmeckém hradě Waldecku. V západním německu již zůstal a dalších dvacet let žil v exilu. Do vlasti se vrátil až během listopadových událostí roku 1989. Po roce 1989 dále v rozhovorech pro média a ve své tvorbě komentoval kriticky dění ve společnosti.

„Symfonická Salome“, pásmo Krylových písní pro zpěv, harfu, klarinet a kytaru v symfonickém provedení, je unikátním projektem pěti mladých umělců, kteří osobitým způsobem znovu představují obrovský hudební potenciál písní Karla Kryla. Autorské úpravy vybraných písní provedl Michal Vejskal.

Michal Vejskal, aranžér Krylových písní, absolvoval obor skladba na Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde studival i dirigování. Jako pianista působil v několika kapelách, v projektech Rockové opery, dnes se věnuje především skladbě a scénické hudbě.

Z jeho koncertní tvorby vzbudila velkou pozornost skladba Tanec smrti aneb Ještě Pámbů neumřel inspirovaná proslulou básnickou skladbou Karla Šiktance pro sbor, housle a dva recitátory.

Pavel Batěk je herec, hudebník a zpěvák, absolvent Divadelní akademii múzických umění v Praze. Ještě během studia začal hostovat v Divadle na Vinohradech v Praze, jehož se následně stal členem. Za ztvárnění titulní role v dramatu Vojcek byl nominován na Cenu Thálie. Od roku 2015 je členem činoherního souboru Národního divadla v Praze. Hostuje i na jiných scénách, rovněž na Letních Shakespearovských hrách. Zpívá v kapele The End of Coulours (The Doors revival).

Barbora Plachá absolvovala Pražskou konzervatoř, Královskou konzervatoř v Bruselu a Norskou hudební akademii v Oslu. Je laureátkou řady harfových soutěží doma i v zahraničí, jako koncertní umělkyně vystupovala po celé Evropě i ve světě, i na významných hudebních festivalech. Hrála pro belgického krále Alberta II. v roce 2017 i pro norského krále Haralda V. k jeho 80. narozeninám. Vedle klasické hudby se účastnila i projektů z oblasti jazzu a popu. V roce 2009 založila Harfovou školu Arpeggio a Norsk Harpe Academi v Oslo v roce 2017. V roce 2014 založila Pražský harfový festival, kde je uměleckou ředitelkou. Jako jedna z mála harfistek z celého světa se intenzivně věnuje také interpretaci hudby pozdního baroka a klasicismu na autentickou jednozářezovou harfu z 18. století

Tomáš Kůgel je absolventem Pražské konzervatoře a JAMU v Brně. Laureát mnoha klarinetových soutěží provedl mimo jiné jako sólista skladbu Clarinettino Ondřeje Kukala s tělesem Opera Diversa a s Pražskou komorní filharmonií Koncert pro klarinet, smyčce, harfu a klavír od Aarona Coplanda. Účinkuje v několika kapelách různého žánrového zaměření, působí též jako herec ve filmu i v divadlech, skládá hudbu a moderuje pořad České televize Studio kamarád.

Petr Šťastný je absolventem Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze, kde studoval hru na klasickou kytaru. Je laureátem řady soutěží. Vedle klasické hudby se věnuje také hudbě populární a jazzu. V oblasti populární hudby spolupracuje s několika interprety, působí například v kapele Bena Cristovaa a Anny K.

Dirigentka Miriam Němcová absolvovala Pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze, obor kompozice a dirigování. Spolupracovala s řadou orchestrů a pěveckých sborů, v roce 1991 měla angažmá u KSO, působila mimo jiné jako sbormistyně a dirigentka ve Státní opeře Praha. Od září 1995 je profesorkou dirigování na Pražské konzervatoři, kde současně řídí symfonický orchestr, od roku 2001 je stálým dirigentem Filharmonie Hradec Králové, v dalších letech byla též častým hostem u Pražského filharmonického sboru. Vedla mezinárodní dirigentské kurzy, neustále se věnuje koncertní činnosti u nás i v zahraničí - jako hostující dirigent či jako umělecký šéf orchestru Praga Sinfonietta a pěveckého sboru Vox Pragae. Kromě domácích scén nastudovala řadu symfonických i operních děl v zahraničí, např. v Jižní Koreji, Německu, Španělsku, Francii, Mexiku a Anglii.

Miriam Němcová se pohybuje i v oblasti jiných hudebních žánrů, spolupracovala s Petrem Maláskem, Hanou Hegerovou, Lucií Bílou a Michalem Pavlíčkem. Do spektra jejích dirigentských aktivit patří též práce v nahrávacích studiích při natáčení filmové hudby pro mezinárodní produkce.

Zpět