Aktuální koncerty

Předchozí měsíc Předchozí den Následující den Následující měsíc
Vyhledat

Koncerty

Zahajovací koncert 185. koncertní sezóny a Dvořákova karlovarského podzimu

pátek, 13. září 2019
19:30

Grandhotel Pupp

 

 

ZAHAJOVACÍ KONCERT 185. KONCERTNÍ SEZÓNY (A1)

ZAHAJOVACÍ KONCERT 61. DVOŘÁKOVA KARLOVARSKÉHO PODZIMU

housle up

Rezervovat vstupenky

SERGEJ PROKOFJEV: Koncert pro housle a orchestr č. 2 g moll op. 63

ANTONÍN DVOŘÁK: Symfonie č. 8 G dur op. 88 „Anglická“

Roman Patočka – housle

Jan Kučera – dirigent

První skladbou, která zazní ve 185. koncertní sezóně KSO a 61. ročníku Dvořákova karlovarského podzimu, bude Koncert pro housle a orchestr č. 2 g moll jednoho z nejvýznamnějších skladatelů první poloviny 20. století Sergeje Sergejeviče Prokofjeva (1891 - 1953). Jako sólista se představí výjimečný český houslista Roman Patočka.

Druhý houslový koncert napsal geniální hudební skladatel s osobitými tvůrčími postupy, originální melodikou, instrumentací i citovým nábojem, který ovládl mnoho hudebních žánrů, v roce 1935, v době pro jeho život velmi přelomové. Po téměř dvaceti letech pobytu v cizině (Francie, USA, Kanada) se rozhodl vrátit domů do Ruska a v souvislosti s tímto rozhodnutím došlo v jeho tvorbě k určitému zlomu směrem k větší srozumitelnosti a jasnosti i v souvislosti s opuštěním některých „modernistických“ prvků. Právě tento koncert je toho důkazem. Do jisté míry předznamenal klasická díla „sovětského“ období Prokofjevovy tvorby, jehož vrcholy představují balet Romeo a Julie, filmová hudba, poslední tři symfonie a další díla charakteristická zpěvnou lyrikou.

Premiéru provedl 1. prosince 1935 v Teatro Monumental v Madridu francouzský houslista Robert Soetens s Madridským symfonickým orchestrem. Od té doby patří koncert ke špičce koncertantních skladeb pro housle. Interpreti i posluchači oceňují originální skladatelovu hudební řeč i citový ponor, který skladba vyzařuje. V neposlední řadě také samozřejmě dává příležitost sólistovi předvést šíři svého umění.

Osmá symfonie G dur Antonína Dvořáka (1841 - 1904), jehož symfonické opusy patří ke světové špičce, je už po mnoho desetiletí vděčnou součástí repertoáru symfonických těles. Dvořák ji vytvořil v roce 1889, kdy jeho tvůrčí fantazie doslova překypovala neskutečnými nápady. S prací na symfonii začal 26. srpna, partituru dokončil 8. listopadu 1889 a premiéra díla se konala 2. února následujícího roku v rámci programu koncertu Umělecké besedy v pražském Rudolfinu.

Co do popularity a četnosti provozování dosahuje Dvořákova Osmá“ téměř k symfonii Novosvětské. Je totiž dílem radosti a životní pohody. Dvořák větší část díla vytvořil ve Vysoké, uprostřed milované přírody, což bezpochyby příznivě ovlivnilo jeho invenci. Každá ze čtyř vět má zřetelně odlišný charakter a závěrečná věta je vrcholným svědectvím Dvořákovy kompoziční virtuozity. Celá čtvrtá část je doslova zaplavena novými nápady a vrcholí jedinečnou, hrdinsky mohutnou oslavou výsostně optimistického životního pohledu.

Roman Patočka patří mezi výjimečné osobnosti současnégenerace sólistů. Po absolvování Pražské konzervatoře a Akademie múzických umění prohluboval dále své zkušenosti na hudebních institucích v zahraničí a mnoha mistrovských kurzech. Absolvoval Mezinárodní hudební akademii v Montpelliér, v Semmeringu, Ravinia a Keshet Eilon v Izraeli. Je vítězem a laureátem řady mezinárodních soutěží včetně Pražského jara.

Roman Patočka vystupuje jako sólista s renomovanými orchestry v České republice i v zahraničí, spolupracoval s řadou slavných dirigentů. Jako komorní hráč je členem členem klavírního Eben tria a smyčcového Talichova kvarteta a spolupracuje se špičkovými českými i zahraničními interprety. V sezóně 2008/2009 byl koncertním mistrem Německého Symfonického Orchestru Berlín.V roce 2015 debutoval s Českou filharmonií v houslovém koncertu Jana Hanuše.

Z nahrávek má Roman Patočka na kontě několik CD, ať už jako sólista či člen komorních souborů a také nahrávky pro Český rozhlas a řadu zahraničních rádií.

Koncert bude řídit šéfdirigent KSO, skladatel a klavírista Jan Kučera. Patří mezi nejvšestrannější české umělce. Obor dirigování vystudoval na Pražské konzervatoři, posléze na HAMU pod vedením Vladimíra Válka. Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén.

Od roku 2002 využíval Jan Kučera příležitostí, které mu jako svému asistentovi v SOČR nabízel tehdejší šéfdirigent Vladimír Válek. Jako dirigent spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru natočil či veřejně realizoval více než sto symfonických děl soudobých českých či zahraničních autorů, často v premiéře. V letech 2008 - 2010 byl angažován jako dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Působí i na operní scéně. V Národním divadle moravskoslezském v Ostravě dirigoval Mirandolinu Bohuslava Martinů a Prokofjevovu operu Ohnivý anděl. Na Nové scéně Národního divadla v Praze nastudoval dvě krátké opery Dmitrije Šostakoviče - Antiformalistický jarmark/Orango a ve světové premiéře svoji komickou operu Rudá Marie, komponovanou na námět kultovního rozhlasového seriálu Rodinka Tlučhořových autorů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. V lednu 2016 nastudoval ve Stavovském divadle operu La Cenerentola (Popelka) Gioacchina Rossiniho.

Zpět