Aktuální koncerty

Předchozí měsíc Předchozí den Následující den Následující měsíc
Vyhledat

Koncerty

Sibelius / Schubert

čtvrtek, 25. duben 2019
19:30

Grandhotel Ambassador Národní dům

 

 

SIBELIUS / SCHUBERT (B8)

Rezervovat vstupenky

JEAN SIBELIUS: Koncert pro housle a orchestr d moll op. 47

FRANZ SCHUBERT: Symfonie č. 8 b moll D. 759

Marek Pavelec – housle

Lavard Skou Larsen - dirigent

Úvodní Koncert pro housle a orchestr zakladatele finské národní hudby Jeana Sibelia (1865 - 1957) provede houslista Marek Pavelec, karlovarský rodák a jeden z nejvýraznějších talentů své generace. Sibeliův Houslový koncertpatří k základnímu repertoáru všech houslistů na světě. Je to pravděpodobně nejuváděnější Sibeliova skladba. Je to jediný Sibeliův koncert, i když složil několik dalších menších děl pro sólový nástroj a orchestr, včetně šesti Humoresek pro housle a orchestr.

Koncert skladatel dokončil v roce 1904 po mnohaleté práci. Premiéra se uskutečnila 8. února 1904 v Helsinkách za Sibeliova řízení. Sólový part hrál český houslista Viktor Nováček, který vyučoval na Helsinské konzervatoři.

Sibelius poté koncert podstatně přepracoval, mimo jiné zlehčil sólový part, který byl nadmíru obtížný. I přes toto zlehčení patří dílo k interpretačně nejnáročnějším koncertům vůbec. Při druhé premiéře 19. října 1905 v Berlíně, kdy orchestr řídil Richard Strauss, hrál sólový part český houslista Karel Halíř.

Symfonie č. 8 h moll „Nedokončená“ Franze Schuberta (1797 - 1828) je někdy také nazývána první Romantickou symfonií. Její autor vynikal mimořádnou schopností vystižení lyrických a romantických nálad a velkým melodickým talentem. Ferenc Liszt o něm hovořil jako o „nejpoetičtějším ze všech hudebníků“.

Na symfonii začal Schubert pracovat v roce 1822, dokončil dvě věty a zanechal nedokončený náčrt věty třetí, Scherza. Muzikologové se neshodli v názoru, proč Schubert symfonii nedokončil. Někteří se domnívali, že nebyl schopen ji dokončit, protože neměl nápad na finále, jiní předpokládali, že práci přerušil kvůli fantazii Poutník pro sólový klavír. Tato symfonie není jediným nedokončeným Schubertovým dílem.

V roce 1823 udělila Hudební společnost v Grazu Schubertovi čestný diplom. Chtěl společnosti na oplátku věnovat symfonii a svému příteli Anselmu Hüttenbrennerovi, čelnému představiteli společnosti, poslal dvě věty symfonie a nedokončený náčrt třetí věty. Hüttenbrenner u sebe partitury ponechával až do roku 1865, kdy je - v předtuše blížící se smrti - předal dirigentovi Johannu von Herbeckovi, který Nedokončenou“ premiérově uvedl 17. prosince 1865 ve Vídni. Přes nedostatečné nedokončené finále, které se neslučuje s mohutnými dvěma prvními větami, přijalo publikum dílo s velkým nadšením.

Marek Pavelec vystupoval sólově s Karlovarským symfonickým orchestrem již při svých studiích víceletého gymnázia v Karlových Varech, vítězil též v nejrůznějších houslových soutěžích. Svou hru zdokonaloval nejprve na plzeňské konzervatoři, dále na hudební univerzitě ve Vídni a poté se stalžákem legendárního ruského pedagoga Zakhara Brona ve švýcarském Curychu, hudebně se rozvíjel také v rámci mistrovských kurzů. Je laureátem celé řady mezinárodních soutěží. Koncertní činnosti se věnuje v České republice i v zahraničí, vystupuje na recitálech i za doprovodu četných orchestrů.

V roce 2010 navštívil letní Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích, kde obdržel cenu pro nejlepšího účastníka, v letech 2010-2011 pak s Hudečkem vystupoval na společných koncertech. Kromě nahrávek pro Český Rozhlas přijal Marek mimo jiné pozvání do Madridu k natočení hudebního pořadu „Jóvenes Solistas“ pro televizní stanici Mezzo TV.

Karlovarský symfonický orchestr bude řídit dirigent Lavard Skou Larsen. Dirigent a houslista brazilsko-dánského původu absolvoval Akademii múzických umění Mozarteum v Salzburgu. Jako houslista získal v mezinárodních soutěžích řadu cen jako sólista i komorní hráč.  Vystupoval v mnoha prestižních koncertních síních prakticky po celém světě. Od roku 1991 vyučuje housle v Mozarteu, v témže roce založil soubor Salzburg Chamber Soloists, jehož je uměleckým ředitelem. V letech 1996-2002 vedl Komorní orchestr Evropské unie.

Vedle hry na housle vystudoval i dirigování, od roku 1978 řídil přední symfonická tělesa v Evropě a v Jižní a Severní Americe. Od roku 2004 je šéfdirigentem „Deutsche Kammerakademie Neuss am Rhein“, v roce 2011 byl jmenován také šéfdirigentem Georgisches Kammerorchester Ingolstadt“.

Zpět