Aktuální koncerty

Předchozí měsíc Předchozí den Následující den Následující měsíc
Vyhledat

Koncerty

Klavírní recitál - Tomáš Víšek

středa, 6. březen 2019
19:30

Grandhotel Ambassador Národní dům

 

 

KLAVÍRNÍ RECITÁL - TOMÁŠ VÍŠEK (K3)

Rezervovat vstupenky

FRYDERYK CHOPIN: Sonáta č. 2 b moll op. 35

FRYDERYK CHOPIN: Andante spianato a Velká brilantní polonéza Es dur op. 22

FRANZ LISZT: Sonáta h moll S. 178

Tomáš Víšek - klavír

Tomáš Víšek patří k nejvýraznějším českým klavíristům, svůj obsáhlý repertoár sestávajícíze slavných děl světové hudby i z neprávem zapomenutých autorů a skladeb neustále obohacuje hledáním nových podnětů. Pro svůj recitál zvolil díla jedněch z největších světových klavírních velikánů.

Již během studií na pražské konzervatoři a následně Akademii múzických umění se Tomáš Víšek stal několikanásobným laureátem domácích i mezinárodních soutěží. Ceny na festivalech sbírá po celou svou kariéru, k posledním patří 1. cena na soutěži „Music Without Limits“ v litevském Druskininkai a 1. cena v soutěži „Grand Prize Virtuoso“ v roce 2015 či 1. cena na soutěži „International Master Competition for Music Teachers“ ve Varšavě v roce 2016. S mimořádným přijetím se setkal jeho klavírní recitál na mezinárodním festivalu Pražské jaro 1997, stejně jako vystoupení v letech 2002, 2003, 2006 a 2014. Několikrát vystoupil před vyprodaným Rudolfinem jako sólista Gershwinovy Rhapsody in Blue, v roce 2017 nadchl publikum na Klavírním festivalu Rudolfa Firkušného.

Tomáš Víšek vystupoval vedle Čech a Slovenska ve většině evropských zemí, v Japonsku, Egyptě a USA. Natáčel pro český a polský rozhlas, Českou televizi a na kontě má řadu kompaktních disků.

V první části recitálu zazní dvě skladby polského skladatele a klavíristy Fryderyka Chopina (1810 - 1849, jeho jméno je též uváděno v podobě Fréderic Chopin). Chopin proslul jako „básník klavíru” a jeho hudba je považována za ztělesnění romantismu. Psal díla především pro sólový klavír, kromě nich také skladby s doprovodem klavíru, komorní hudbu (tria) a také několik skladeb, kde klavír doprovází orchestr, z toho dva klavírní koncerty.

Sonáta č. 2 b moll je všeobecně známá jako „Pohřební pochod”. Přezdívka pochází ze třetí věty sonáty, jejíž část, samotným autorem označená „pohřební pochod“, zazněla při Chopinově pohřbu na pařížském hřbitově Père Lachaise. Andante spianato a Velká brilantní polonéza Es dur vzniklo spojením dvou původně samostatných skladeb. Nejprve Chopin napsal Velkou brilantní polonézu pro klavír a orchestr. Později napsal Andante spianato pro sólový klavír. Výsledné dílo patřík technicky nejobtížnějším a nejnáročnějším Chopinovým skladbám.

Ve druhé části provede Tomáš Víšek Klavírní sonátu h moll Franze Liszta (1811 - 1886). Klavírní virtuos Liszt byl tvůrcem mnoha technických inovací v klavírní hře a mnohé jeho skladby patří v klavírním repertoáru mezi nejnáročnější. Pro klavír zkomponoval mnoho skladeb, ryze klavírní koncerty napsal dva. Sonáta h moll je často považovaná za Lisztovu nejvýznamnější skladbu pro sólový klavír a jednu z nejvýznamnějších klavírních sonát. Při jejím komponování byl ovlivněn Schubertovou klavírní fantazií Der Wanderer, jednou ze svých oblíbených skladeb, kterou velmi obdivoval. Sonáta h moll se neřídí sonátovou formu, ale je uspořádána do jedné dlouhé věty . Její kostrou je několik motivů, které Liszt uspořádal a varioval do složité muzikální konstrukce.

Zpět