Aktuální koncerty

Předchozí měsíc Předchozí den Následující den Následující měsíc
Vyhledat

Koncerty

Novoroční koncert

sobota, 5. leden 2019
19:30

Grandhotel Ambassador Národní dům

 

 

NOVOROČNÍ KONCERT (A5)

Rezervovat vstupenky

SERGEJ PROKOFJEV: Symfonie č. 1 D dur „Klasická“

PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ: Labutí jezero, svita z baletu

SERGEJ  RACHMANINOV: Koncert pro klavír a orchestr č. 1 fis moll op. 1 (2. verze)

Sofja Gülbadamova - klavír

Jiří Rožeň – dirigent

Koncert uvede Symfonie č. 1 „Klasická“ Sergeje Sergejeviče Prokofjeva (1891 - 1953). Geniální hudební skladatel s osobitými tvůrčími postupy, originální melodikou, instrumentací i citovým nábojem ovládl mnoho hudebních žánrů a byl rovněž vynikajícím klavíristou a dirigentem.

Jeho První symfonie je dílem, kde se rodil nový styl - neoklasicismus. Prokofjev ji napsal v roce 1917 na chatě, kde neměl klavír, a zadal si úkol napsat malou symfonii „jak by ji napsal Haydn, kdyby se dožil dnešních dnů“. Zároveň tím řekl, že dílo nebude úplnou replikou klasického stylu. V symfonii skladatel, který jí přídomek „Klasická“ sám dal, uplatnil velké melodické skoky, nezvyklé přechody z tóniny do tóniny, melodickou linku přidělil nástrojům, které v klasicismu měly jen podpůrnou funkci, jako například trubky. To vše udělalo z díla originální tvar. Premiéru měla symfonie 21. dubna 1918 v Petrohradě za řízení autora.

Prokofjevova Klasická symfonie společně se Stravinského Pulcinellou tvoří bránu do nového stylu první poloviny 20. století a patří ke skladatelovým nejpopulárnějším dílům.

Poté zazní suita z baletu Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského (1840 - 1893). Autor hudbu zkomponoval v letech 1875 - 1876 a jde spolu s Prokofjevovým baletem Romeo a Julie o nejhranější a nejpopulárnější balet. Libreto vychází z pohádky Labutí proud ze sbírky Německých národních pohádek. První premiéra Labutího jezera se konala v březnu 1877 v Moskvě. Zajímavostí je, že příběh má dva závěry - tragický nebo typický happy end. Do podoby suity pro koncertní provedení upravil hudbu v roce 1882 sám skladatel.

Koncert vyvrcholí Koncertem pro klavír a orchestr č. 1 Sergeje Rachmaninova (1873 - 1943), v němž se představí vynikající ruská klavíristka Sofja Gülbadamova. Rachmaninovbyl vynikající klavírista a komponoval tedy především pro klavír. První klavírní koncert napsal v roce 1891 ve svých 18 letech a dedikoval jej ruskému klavíristovi, dirigentovi a skladateli Alexandru Silotimu. V roce 1917 skladbu revidoval.

První koncert je značně odlišný od pozdějších skladatelových prací. Rozdíly mezi původní a revidovanou verzí koncertu dokumentují velký posun v Rachmaninově skladatelském vývoji. Využitím získaných znalostí o harmonii, orchestraci, klavírní technice a hudební podobě přeměnil ranou, poměrně nezralou kompozici v temperamentní a sevřené dílo.Znepokojovalo jej ale, že popularita revidovaného koncertu nebyla taková, jak očekával. Veřejnost dávala přednost druhému a třetímu klavírnímu koncertu, které složil před revidováním koncertu prvního a které publikum již dobře znalo.

Druhý klavírní koncert byl - spolu s dalšími díly z přelomu 19. a 20. století - dílem, který výrazně přispěl k rychlému šíření Rachmaninovovy slávy z Ruska do celého světa.

Klavíristka Sofja Gülbadamova, vítězka mnoha významných mezinárodních klavírních soutěží, se narodila v Moskvě, tam také studovala na Ruské hudební akademii Gnessin. Ve studiích pokračovala v Lübecku a v Paříži. Koncertně vystupuje od svých jedenácti let, koncertuje po celé Evropě i v zámoří, včetně mnoha slavných evropských festivalů. V repertoáru má klavírní díla největších hudebních velikánů, mimo jiné všech pět Beethovenových klavírních koncertů. Vedle koncertů s předními symfonickými orchestry a sólových recitálů účinkuje i s komorními soubory. Nahrála několik CD vydaných především v Německu a Francii, nahrávala pro ruské, americké, polské, španělské, francouzské a německé televize a rádia.

Karlovarský symfonický orchestr bude řídit výrazný talent mladé dirigentské generace Jiří Rožeň. Jako bývalý asistent u BBC Scottish Symphony Orchestra spolupracoval s Thomasem Dausgaardem a Donaldem Runniclesem. Je finalistou prestižních evropských dirigentských soutěží, účastnil se mistrovských kurzů předních světových dirigentů a dirigentského semináře Jiřího Bělohlávka na Pražské konzervatoři. Dirigoval řadu prestižních českých a evropských orchestrů, včetně např. PKF - Prague Philharmonia, u jejíhož zrodu stál dirigent Jiří Bělohlávek či London Symphony Orchestra. S řadou těles vystoupil na prestižích mezinárodních festivalech a v letošní sezoně si spoluprací s významnými orchestry prohlubuje své mezinárodní renomé.

Velkým zájmem Jiřího Rožně je soudobá hudba a znovuobjevování málo hraných děl. Dirigování studoval u mnoha vynikajících dirigentů na Hochschule für Musik und Theater Hamburg, Zürcher Hochschule der Künste, Universität Mozarteum v Salzburgu a na Pražské konzervatoři. Loni se stal Jiří Rožeň novou dirigentskou hvězdou jedné z největších koncertních agentur HarrisonParrott v Londýně.

Zpět