Aktuální koncerty

Předchozí měsíc Předchozí den Následující den Následující měsíc
Vyhledat

Koncerty

Vánoční koncert Karlovarského symfonického orchestru a Grandhotelu Pupp

úterý, 25. prosinec 2018
16:00

Grandhotel Pupp

Mimořádné koncerty

 

VÁNOČNÍ KONCERT KARLOVARSKÉHO SYMFONICKÉHO ORCHESTRU A GRANDHOTELU PUPP (M4)

Rezervovat vstupenky

VLADIMÍR JELÍNEK: Vánoční improvizace

JAKUB JAN RYBA: Česká mše vánoční

Lucie Kaňková – soprán

Štěpánka Pučálková – alt

Václav Sibera – tenor

Vojtěch Šembera – bas

Vladimír Jelínek – varhany

Karlovarský pěvecký sbor, Pěvecký sbor Hlahol

Jan Kučera dirigent

V úvodu koncertu se představí Vánoční improvizací varhaník Vladimír Jelínek, ředitel kůru pražského kostela sv. Josefa a varhaník pražského Svatojakubského sboru. Působí též jako pedagog. Často koncertuje v České republice i zahraničí, standardní součástí jeho koncertů bývá varhanní improvizace. Hudební improvizaci se věnuje nejen klasické, ale také např. jazzové.

Česká mše vánoční českého hudebního skladatele přelomu klasicismu a romantismu Jakuba Jana Ryby (1765 – 1815) je jeho nejznámějším dílem a nejslavnější a nejznámější česky psanou církevní a vánoční skladbou. Mše, známá rovněž jako mše „Hej mistře!“, má ryze pastorální ráz. Je zasazená do českého prostředí a pro svou prostotu i radostnou a svěží atmosféru byla a dodnes stále stále je srozumitelná a přístupná širokému obecenstvu. Příběh vypráví o zvěstování Kristova narození a příchodu pastýřů k jesličkám.

Autor skladbu napsal v roce 1796 a prostřednictvím opisů se brzy rozšířila po celých českých zemích. Už od počátku vznikalo mnoho jejích úprav, které spočívaly ve změnách instrumentace, textu, melodie, případně transpozicích do jiných tónin. Protože se nedochovala originální Rybova partitura, jsou v současnosti hrané verze sestavené na základě kritických rozborů různých opisů mše.

Jakub Jan Ryba sbíral lidové písně a sepsal je do sborníků českých písní. Byl také autorem přibližně třinácti set kompozic různého rozsahu a nejrůznějších forem, v drtivé většině však převažovala duchovní hudba. Z jeho rozsáhlého díla se dochovala jen část.

Lucie Kaňková je sólistkou švýcarského orchestru de Genève-Lancy. Absolventka Pražské konzervatoře a Hochschule der Künste Bern, pokračuje ve studiích na univerzitě v Luzernu a pražské HAMU. Je nositelkou mnoha cen z mezinárodních soutěží, takéřady cen z Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Vedle divadelních rolí, především na švýcarských scénách, vystupuje též koncertně a spolupracuje s předními českými orchestry.

Štěpánka Pučálková je sólistkou a členkou Semperoper v Drážďanech, předtím působila jako členka opery Národního divadla v Praze, kde nyní hostuje. Studovala na JAMU v Brně a na Universität Mozarteum v Salcburku. Vystupovala v řadě produkcí salcburské Univerzity Mozarteum a Landestheater Salzburg. Poté hostovala ve Státní opeře Praha, ve Slovenském národním divadle v Bratislavě a v Landestheater Bregen. Koncertuje pravidelně v Čechách, Rakousku a Německu.

Václav Sibera absolvoval Pražskou státní konzervatoř v oborech klarinet a operní zpěv. v době studií se zúčastnil mimo jiných i Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V roce 1999 se stal sólistou Státní opery Praha, od roku 2003 spolupracoval s Národním divadlem v Praze, od ledna 2012 je jeho sólistou. Hostuje rovněž v Národním divadle Brno a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Vojtěch Šembera patří k mladým pěveckým talentům. Je laureátem Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech (2015 a 2017). Nejprve studoval hru na klavír, nyní studuje na JAMU v Brně obory kompozice a zpěv. Jako pěvec se věnuje interpretaci soudobé a historické hudby i klasickému repertoáru. Jako skladatel se zaměřuje především na vokální a vokálně-instrumentální tvorbu.

Karlovarský pěvecký sbor založil v lednu 1961 dirigent KSO Josef Hercl s jasnou koncepcí spolupráce s orchestrem. Sbor vedl až do roku 1991. Repertoár sboru je bohatý - lidové i umělé písně, a capella skladby, operní sbory, oratoria, kantáty, mše. Stálicí v repertoáru je od roku 1965 každoročně uváděná Rybova Česká mše vánoční. Vedle spolupráce s KSO se sbor věnuje i vlastní koncertní činnosti. Během několika desetiletí se sbor účastnil mnohých pěveckých soutěží, přehlídek a koncertních vystoupení u nás i v zahraničí. Od počátku roku 2013 stojí v čele sboru dirigent, pedagog a všestranný umělec Jan Rezek.

Pěvecký sbor Hlahol z Chomutova vznikl v roce 1947. Původní repertoár obsahoval převážně díla čekých klasiků a romantiků. V posledních desetiletích pod vedením sbormistra Miroslava Šulce se rozšířil o tvorbu barokních a renesančních mistrů evropských i českých. Soubor uvádí též díla současných českých skladatelů a úpravy lidových písní.

Koncert bude řídit šéfdirigent KSO, skladatel a klavírista Jan Kučera. Patří mezi nejvšestrannější české umělce. Obor dirigování vystudoval na Pražské konzervatoři, posléze na HAMU pod vedením Vladimíra Válka. Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén.

Od roku 2002 využíval Jan Kučera příležitostí, které mu jako svému asistentovi v SOČR nabízel tehdejší šéfdirigent Vladimír Válek. Jako dirigent spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru natočil či veřejně realizoval více než sto symfonických děl soudobých českých či zahraničních autorů, často v premiéře. V letech 2008 - 2010 byl angažován jako dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Působí i na operní scéně. V Národním divadle moravskoslezském v Ostravě dirigoval Mirandolinu Bohuslava Martinů a Prokofjevovu operu Ohnivý anděl. Na Nové scéně Národního divadla v Praze nastudoval dvě krátké opery Dmitrije Šostakoviče - Antiformalistický jarmark/Orango a ve světové premiéře svoji komickou operu Rudá Marie, komponovanou na námět kultovního rozhlasového seriálu Rodinka Tlučhořových autorů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. V lednu 2016 nastudoval ve Stavovském divadle operu La Cenerentola (Popelka) Gioacchina Rossiniho.

Zpět