Aktuální koncerty

Předchozí měsíc Předchozí den Následující den Následující měsíc
Vyhledat

Koncerty

Vánoční koncert s Pavlem Šporclem

čtvrtek, 20. prosinec 2018
19:30

Grandhotel Ambassador Národní dům

 

 

VÁNOČNÍ KONCERT S PAVLEM ŠPORCLEM (M3)

Rezervovat vstupenky

ANTONIO VIVALDI: Bouře - III. věta z Koncertu č. 2 g moll RV 315 ze Čtvera ročních dob

JEAN MARIA LECLAIR: Koncert č. 5 a moll op.7

GEORG FRIEDRICH HÄNDEL: Lascia ch’io pianga, z opery Rinaldino

GEORG FRIEDRICH HÄNDEL: Eternal Source of Light Divine HWV 74

ARCANGELO CORELLI: Concerto grosso č. 8 g moll op. 6 Vánoční”

VÁNOČNÍ MELODIE, PÍSNĚ A KOLEDY:

Pásli ovce Valaši

Tichá noc

Wexford Carol

Dobrý král Václav

FRANZ SCHUBERT: Ave Maria – (arr. Jon Cohen, Geoff Lawson, Pavel Šporcl)

PAVEL ŠPORCL: Alla Trepack pro dvoje housle

WILLIAM GOMEZ: Ave Maria

PAVEL ŠPORCL: Modlitba

JAMES PIERPONT: Rolničky

Narodil se Kristus Pán

Pavel Šporcl - housle

Jana Šrejma Kačírková - soprán

Jan Kučera - dirigent

V první polovině svátečně laděného koncertu zazní oblíbené barokní skladby a koncerty pro housle, smyčce a basso continuo Antonia Vivaldiho, Jeana – Marie Leclaira a Georga Friedricha Händela. Barokní program zakončí kompletní provedení Vánočního concerta grossa č. 8 g moll op. 6 Arcangela Corelliho.

Jiskřivou hudbu barokních mistrů v druhé polovině večera vystřídá program ryze vánoční, sestavený z překrásných vánočních melodií, písní a koled z celého světa, a to ve speciálních aranžích pro sólové housle a orchestr. Chybět nebude populární vánoční píseň Rolničky, Schubertovo duchovní Ave Maria, Pásli ovce Valaši ani hymna českých Vánoc Narodil se Kristus Pán.

Houslista Pavel Šporcl je velmi výraznou a silnou uměleckou osobností, laureátem mnoha předních houslových soutěží a dnes patrně vůbec nejpopulárnějším českým umělcem působícím v oblasti vážné hudby. Díky svému umění, výrazné osobnosti i nekonvenčnímu vystupování slaví úspěchy na nejvýznamnějších pódiích u posluchačů všech generací. Světově uznávaný kritik a historik Henry Roth zařadil Pavla Šporcla jako jediného z českých houslistů mladé generace do své knihy Housloví virtuózové - od Paganiniho po 21. století.

Na housle začal hrát v pěti letech. Vystudoval Pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU u profesora Václava Snítila. V letech 1991 – 96 pokračoval na prestižních školách a univerzitách v USA pod vedením vynikajících pedagogů Dorothy DeLay, Itzhaka Perlmana, Masaa Kawasakiho a Dr. Eduarda Schmiedera.

Pavel Šporcl je nositelem významných ocenění. Ve své dosavadní kariéře spolupracoval s mnoha významnými orchestry, pod taktovkou renomovaných dirigentů, vystupoval s neméně slavnými umělci. Koncertoval v nejrůznějších koutech světa, na pódiích proslulých koncertních síní, včetně legendární Carnegie Hall v New Yorku, vystupuje také na prestižních hudebních festivalech.

Rozsáhlý Šporclův repertoár zahrnuje více než čtyřicet houslových koncertů, nespočet sonát, komorních a virtuózních děl. Vedle stěžejního repertoáru klasické hudby spolupracuje s umělci z oblasti popu, rocku, s cikánskou cimbálovou kapelou vystupoval v mnoha zemích světa. V posledních letech se věnuje též skladatelské činnosti, vyučuje hru na housle na hudební fakultě AMU v Praze.

Je patronem SOS dětských vesniček, Centra pěstounských rodin a nadace Apla, pomáhající lidem s autismem. Prostřednictvím svých vystoupení podporuje i další benefiční projekty nadací a neziskových organizací.

Hraje na modré housle postavené Janem Špidlenem.

Sopranistka Jana Šrejma Kačírková je členkou souboru Národního divadla Brno, dvojnásobnou držitelkou Ceny Thálie z let 2012 a 2013, v roce 2013 byla oceněna Výroční cenou Opery Plus a již v době studií získala řadu ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Od roku 2006 hostovala v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, později zde působila do roku 2016 jako stálá členka souboru opery. Hostuje či hostovala na řadě operních scén včetně Národního divadla v Praze, kde nastudovalal řadu rolí.

Jana Šrejma Kačírková vystoupila na řadě významných mezinárodních hudebních festivalů, spolupracuje s renomovanými dirigenta a režiséry.

Koncert bude řídit šéfdirigent KSO, skladatel a klavírista Jan Kučera. Patří mezi nejvšestrannější české umělce. Obor dirigování vystudoval na Pražské konzervatoři, posléze na HAMU pod vedením Vladimíra Válka. Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén.

Od roku 2002 využíval Jan Kučera příležitostí, které mu jako svému asistentovi v SOČR nabízel tehdejší šéfdirigent Vladimír Válek. Jako dirigent spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru natočil či veřejně realizoval více než sto symfonických děl soudobých českých či zahraničních autorů, často v premiéře. V letech 2008 - 2010 byl angažován jako dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Působí i na operní scéně. V Národním divadle moravskoslezském v Ostravě dirigoval Mirandolinu Bohuslava Martinů a Prokofjevovu operu Ohnivý anděl. Na Nové scéně Národního divadla v Praze nastudoval dvě krátké opery Dmitrije Šostakoviče - Antiformalistický jarmark/Orango a ve světové premiéře svoji komickou operu Rudá Marie, komponovanou na námět kultovního rozhlasového seriálu Rodinka Tlučhořových autorů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. V lednu 2016 nastudoval ve Stavovském divadle operu La Cenerentola (Popelka) Gioacchina Rossiniho.

Zpět