Aktuální koncerty

Předchozí měsíc Předchozí den Následující den Následující měsíc
Vyhledat

Koncerty

Ben-Haim / Weber / Dvořák

čtvrtek, 8. listopad 2018
19:30

Lázně III

Abonentní cyklus B

 

Rezervovat vstupenky

BEN-HAIM / WEBER / DVOŘÁK (B3)

PAUL BEN-HAIM: Fanfare for Israel

CARL MARIA VON WEBER : Koncert pro klarinet a orchestr č. 1 f moll op. 73

ANTONÍN DVOŘÁK: Symfonie č. 7 d moll op. 70

Lukáš Böhm – klarinet

Amos Talmon – dirigent

Fanfáru pro Izrael napsal izraelský skladatel, dirigent a klavírista Paul Ben-Haim (1897 - 1984) v roce 1950. V té době byl již mezinárodně známým skladatelem. Jeden z předních zakladatelů izraelské vážné hudby se narodil v německém Mnichově a v roce 1933 emigroval do britské části Palestiny. Po vzniku státu Izrael v roce 1948 získal izraelské občanství.

Skládal komorní hudbu, díla pro sbor, orchestr, sólové nástroje a písně. Ve své tvorbě kladl důraz na židovskou národní hudbu, jeho skladby se nesou v pozdně romantickém duchu obohaceném vlivy hudby Blízkého východu. Jeho dílo poněkud upomíná na tvorbu Ernesta Blocha. Mezi jeho žáky patří řada významných a pozoruhodných izraelských skladatelů i dirigentů.

V následném Koncertu pro klarinet č. 1 f moll německého skladatele Carla Marii von Webera (1786 - 1826) se představí první klarinetista Karlovarského symfonického orchestru Lukáš Böhm. Jeden z nejvýznamnějších tvůrců německé opery napsal klarinetové koncerty dva, oba jsou jeho nejvýznamnějšími orchestrálními skladbami a patří k základům světové klarinetové literatury. První klarinetový koncert napsal Weber v roce 1811 pro klarinetistu Heinricha Bärmanna. Tento koncert obsahuje vše, co si lze představit při slovech „koncert pro nástroj“- techniku, kantilénu, různé náladové odstíny. Technicky je koncert velmi náročný, především po stránce dechové, nátiskové i rytmické.

Weber byl jedním ze skladatelů, kteří stáli u zrodu romantismu a určovali jeho směr. Do hudby vnesl změny v instrumentaci a zvuku orchestru, oproti předchůdcům využíval více hlavně lesní rohy a klarinety. Významný je i jeho přínos v operní tvorbě - především díky volbě námětů a jejich zhudebnění se stal zakladatelem národní romantické opery.Z operní tvorby je jeho nejvýznamnějším dílem opera Čarostřelec, dodnes pravidelně uváděná na předních operních scénách.

Koncert vyvrcholí Symfoniíč. 7 Antonína Dvořáka (1841 - 1904). Sedmá zaujímá v řadě Dvořákových devíti symfonií zvláštní postavení. Svou atmosférou a dramatickým výrazem je v příkrém kontrastu nejen ke dvěma sousedním symfoniím č. 6 a 8, ale rovněž ke značné většině Dvořákova díla. Dílo se vyznačuje absencí slovansky zabarvené melodiky, která byla výrazným znakem skladatelova předchozího, tak zvaného slovanského období.

Sedmá symfonie nemůže sice v popularitě „soutěžit” s „Novosvětskou”, z hlediska celkové koncepce, závažnosti výpovědi a mistrovského formálního zpracování se však jedná o Dvořákovo vrcholné symfonické dílo, které patří k nejvýznamnějším výtvorům v pobeethovenovském vývoji symfonického žánru a řada odborníků ji staví i nad symfonie Brahmsovy. Na proniknutí díla do zámoří měl největší podíl proslulý maďarsko-německý dirigent Arthur Nikisch, který symfonii opakovaně uváděl během svého turné po Spojených státech amerických v roce 1891.

Lukáš Böhm je členem KSO od roku 2011. Po absolvování Pražské konzervatoře pokračuje ve studiích na pražské HAMU v magisterském studiu hry na klarinet. Je členem Mládežnického dechového orchestru při ZUŠ Cheb, účinkuje jako sólový hráč, věnuje se i komorní hře, je členem dechového kvintetu Prima Vista. Baví ho též zpěv a hra na saxofon, účinkuje v orchestrech, dechových a tanečních kapelách.

Dirigent Amos Talmon od počátku své kariéry řídil nejslavnější izraelské orchestry. Pravidelně hostuje v zahraničí, především v Evropě včetně České republiky, ale rovněž v Americe a Asii. V roce 2000 založil Nadaci Music Angels při Center for Performing Arts ve městě Herzliya za účelem podpory mladých izraelských hudebníků. Koncertní program, který se odehrává v rámci nadace, se jmenuje Velká symfonická série. Amos Talmon je předsedou a hudebním ředitelem této série, v níž vystupují s nejznámějšími izraelskými orchestry mladí domácí sólisté spolu se zahraničními sólisty a hosty.

Zpět