Aktuální koncerty

Předchozí měsíc Předchozí den Následující den Následující měsíc
Vyhledat

Koncerty

Wagner / Martinů / Čajkovskij

čtvrtek, 4. duben 2019
19:30

Grandhotel Ambassador Národní dům

Abonentní cyklus B,  

 

WAGNER / MARTINŮ / ČAJKOVSKIJ (B7)

Rezervovat vstupenky

RICHARD WAGNER: Rienzi, předehra

RICHARD WAGNER: Pět písní (Wesendonck lieder) WWV 91

BOHUSLAV MARTINŮ: Paraboly H.367

PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ: Romeo a Julie, fantasijní předehra

Petra Vondrová - mezzosoprán

Jiří Rožeň - dirigent

Koncert uvedou dvě díla hudebního velikána Richarda Wagnera (1813 - 1883), v Pěti písních se představí mezzospranistka Petra Vondrová.

Nejprve zazní předehra k opeře Rienzi, rané Wagnerově opeře, která měla zásadní vliv na skladatelovu profilaci. Wagner se tímto dílem doslova přes noc zapsal do povědomí německého publika a z neznámého skladatele se stala záhy respektovaná osobnost. Premiéru měla opera dne 20. října 1842 v Drážďanech v Královském divadle, v českých zemích v Praze v roce 1859.

Pět písní na slova Mathildy Wesendonckové (Fünf Gedichte für eine Frauenstimme – „Wesendonck Lieder“) napsal Wagner v letech 1857–1858 v době, kdy pracoval na operách Valkýra a Siegfried. Mathilda Wesendoncková byla německá básnířka, žena jednoho z Wagnerových patronů. Cyklus, který je jediným neoperním vokálním Wagnerovým dílem, byl jako celek poprvé uveden v roce 1862.

Následná skladba Paraboly Bohuslava Martinů (1890 – 1959) vznikla na přelomu roku 1957 a 1958 a patří k vrcholům Martinů skladatelského odkazu. Jde o dílo velké kompoziční a filozofické závažnosti. Skladatel vyšel ze své poslední Šesté symfonie - Symfonických fantazií. Zvukovou barevnost Parabol čerpal z impresionismu, kterému se věnoval v začátcích své skladatelské dráhy a který již dávno opustil. Inspiračním zdrojem mu byla oblíbená Saint-Exupéryho Citadela, v níž často nacházel sílu pro osobní život. Paraboly mají tři části - tři hudební podobenství o soše, zahradě a o labyrintu představující myšlenku, že život je cesta, cesta hledání a že původně vytyčený cíl se po dosažení stává opět pouze dalším podnětem k dalšímu putování a hledání.

Zásadním a trvalým přínosem Bohuslava Martinů, světově proslulého českého skladatele hudební moderny a jednoho z nejplodnějších a nejvšestrannějších skladatelů 20. století, je zejména jeho symfonická a operní tvorba.

Koncert uzavře symfonická báseň Romeo a Julie, fantasijní předehra Petra Iljiče Čajkovského (1840 - 1893). K napsání této často uváděné skladby podnítil autora slavný klavírista a dirigent Milij Balakirev. Čajkovskij vytvořil v letech 1869 - 1870 celkem tři verze této básně. Zprvu nebylo dílo příliš úspěšné ani v Rusku ani v Evropě, na světové premiéře 1870 bylo přijato vlažně. Při uvedení v Paříži v roce 1876 skladba také velký úspěch neměla, nadšení z ní ale byli pařížští skladatelé a hudebníci, kteří začali dílo velebit. Teprve později se Romeo a Julie - předehra stala slavnou a často uváděnou.

Mezzosopranistka Petra Vondrová, absolventka Pražské konzervatoře, pokračuje ve studiu na Akademii múzických umění v Praze. Vedle studií se účastnila mistrovských kurzů v Karlových Varech a písňového pěveckého kurzu Dagmar Peckové v Praze. Je laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, mezi její další úspěchy patří 2. cena v soutěži Pražský pěvec roku 2011. Svou profesionální pěveckou kariéru zahájila v roce 2012 v divadle J. K. Tyla v Plzni, hostuje zde v řadě rolí a hostuje též v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. V srpnu 2015 vystupovala v roli Carmen v operním večeru Operního studia MPC AD v Karlových Varech. Spolupracuje s předními českými dirigenty a několik let též s mladou úspěšnou skladatelkou Zuzanou Michlerovou.

Karlovarský symfonický orchestr bude řídit výrazný talent mladé dirigentské generace Jiří Rožeň. Jako bývalý asistent u BBC Scottish Symphony Orchestra spolupracoval s Thomasem Dausgaardem a Donaldem Runniclesem. Je finalistou prestižních evropských dirigentských soutěží, účastnil se mistrovských kurzů předních světových dirigentů a dirigentského semináře Jiřího Bělohlávka na Pražské konzervatoři. Dirigoval řadu prestižních českých a evropských orchestrů, včetně např. PKF - Prague Philharmonia, u jejíhož zrodu stál dirigent Jiří Bělohlávek či London Symphony Orchestra. S řadou těles vystoupil na prestižích mezinárodních festivalech a v letošní sezoně si spoluprací s významnými orchestry prohlubuje své mezinárodní renomé.

Velkým zájmem Jiřího Rožně je soudobá hudba a znovuobjevování málo hraných děl. Dirigování studoval u mnoha vynikajících dirigentů na Hochschule für Musik und Theater Hamburg, Zürcher Hochschule der Künste, Universität Mozarteum v Salzburgu a na Pražské konzervatoři. V loňském roce se stal Jiří Rožeň novou dirigentskou hvězdou jedné z největších koncertních agentur HarrisonParrott v Londýně.

Zpět