Aktuální koncerty

Předchozí měsíc Předchozí den Následující den Následující měsíc
Vyhledat

Koncerty

Koncert ke 100. výročí založení republiky

neděle, 28. říjen 2018
19:30

Grandhotel Ambassador Národní dům

Abonentní cyklus A,  

 

KONCERT PRO REPUBLIKU (A3)

Rezervovat vstupenky

BEDŘICH SMETANA: Má Vlast

Petr Vronský - dirigent

Cyklus šesti symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany (1824 - 1884) patří ke svrchovaným symbolům české hudby. Sám autor si byl vědom symbolické i umělecké výjimečnosti těchto skladeb a přál si, aby zněly jen při zvláštních slavnostních příležitostech.

Česká historie, legendy a krajina byly inspirací, dozvuky českého národního obrození pozadím pro vznik tohoto díla. Mytologická rovina cyklu se nejvýrazněji projevuje v básních Vyšehrad a Šárka, opěvování krajinné krásy v básních Vltava a Z českých luhů a hájů a třetí rovinu s historicko-politickými motivy obsahují závěrečné symfonické básně Tábor a Blaník. Svým šestidílným cyklem Smetana dospěl k nové etapě ve vývoji symfonické básně po Franzi Lisztovi, který byl jeho hudebním vzorem.

Bedřich Smetana nikdy neslyšel, jak jeho cyklus zní. Mou vlast zkomponoval zcela hluchý, s výjimkou části první básně Vyšehrad, který začal psát ještě jako částečně slyšící. Jednotlivé části Mé vlastivznikaly postupně v rozmezí let 1874 - 1879.

První báseň Vyšehrad pojednává o slávě, lesku i úpadku někdejšího knížecího hradiště. Motiv Vyšehradu se objevuje i v druhé básni Vltava a v poslední básni Blaník. Vltava je asi nejznámější Smetanovou kompozicí, v níž vykreslil tok řeky od pramínku na Šumavě až do soutoku s Labem. Třetí báseň pojmenoval autor po bojovnici Šárce z české pověsti Dívčí válka, zatímco čtvrtá část je zhudebněním české krajiny. Myšlenkovým vyvrcholením cyklu jsou básně Tábor a Blaník, jež autor chápal jako myšlenkový a hudební celek a přál si, aby byly hrány bez přerušení. Blaník, v němž nitru podle staročeské pověsti spí vojsko v čele se svatým Václavem a čeká, až bude českému národu nejhůře, navazuje citací husitského chorálu na závěrečné takty Tábora.

Po dokončení Blaníku připojil Smetana obě poslední básně k předchozím čtyřem a celek pojmenoval Vlast. Časopis Dalibor přinesl 20. října 1879 zmínku, pravděpodobně první, o tom, že se celý soubor jmenuje Má vlast.

Cyklus Má vlast byl vůbec první nahrávkou, kterou v roce 1929 zaznamenala Česká filharmonie pod vedením Václava Talicha na gramofonovou desku pro společnost His Master´s Voice. Má vlast se každoročně se hraje 12. května, v den výročí Smetanova úmrtí, jako první zahajovací dílo na festivalu klasické hudby Pražské jaro. Každoročně ji také již řadu let uvádí Karlovarský symfonický orchestr u příležitosti státního svátku 28. října.

KSO bude řídit dirigent Petr Vronský, považovaný za všestranného dirigenta širokého záběru s mimořádným temperamentem a citem pro interpretaci. Původně velmi úspěšný mladý houslista začal dirigentskou dráhu v roce 1971 v plzeňské opeře, poté působil v Ústí nad Labem jako šéf operního souboru. Roku 1978 se stal dirigentem Státní filharmonie Brno, v letech 1983 - 1991 zde působil jako šéfdirigent. S tímto orchestrem hostoval v mnoha zemích Evropy, v USA a v Japonsku. V letech 2002 - 2005 byl šéfdirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava, se kterou rovněž absolvoval řadu zahraničních turné. Od sezony 2005/06 byl do letošního rokučestným šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc, od sezóny 2018/19 je šéfdirigentem Severočeské filharmonie v Teplicích.

Významná je i Vronského pedagogická činnost, v době svého brněnského působení vyučoval na Janáčkově akademii múzických umění, dnes působí jako docent oboru dirigování na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze.

Petr Vronský je pravidelně zván k předním orchestrům celého světa, spolupracuje rovněž s nejlepšími tuzemskými orchestry a s operními scénami doma i v zahraničí. Jeho repertoár zahrnuje přes dvě stovky symfonických a operních děl. Je považován za všestranného dirigenta širokého záběru s mimořádným temperamentem a citem pro interpretaci. Zajímavá, bohatá a kritiky vysoce ceněná je i Vronského diskografie.

Zpět