Aktuální koncerty

Předchozí měsíc Předchozí den Následující den Následující měsíc
Vyhledat

Koncerty

Koncert v rámci Jazzfestu 2018 - Koncert ke 120. výročí narození George Gershwina

středa, 10. říjen 2018
19:30

Grandhotel Ambassador Národní dům

Mimořádné koncerty

 

KONCERT V RÁMCI JAZZFESTU 2018 - KONCERT KE 120. VÝROČÍ NAROZENÍ GEORGE GERSHWINA (M2)

Rezervovat vstupenky

GEORGE GERSHWIN: An American in Paris

GEORGE GERSHWIN: Rhapsody in Blue

GEORGE GERSHWIN, JAROSLAV JEŽEK: Písně

Písně Jaroslava Ježka (arr. Jan Kučera 2002)
Ouverture
Když jsem kytici vázala
Svítá
Babička Mary
Šaty dělaj člověka
Klobouk ve křoví
Nebe na zemi

Písně George Gershwina (arr. Jan Kučera 2011)
A Foggy Day
Fascinating Rhythm
Summertime
The Man I Love
They Can´t Také That Away From Me
I Got Rhythm

Karel Košárek - klavír

Petra Brabencová – zpěv

Karlovarský symfonický orchestr

Jan Kučera – dirigent

Dne 26. září uplynulo 120 let od narození amerického skladatele George Gershwina (1898 - 1937), kterému je věnován hlavní koncert mezinárodního festivalu JazzFest. Komponoval klasickou hudbu, scénickou hudbu pro Broadway, ale úspěch měla i jeho populární hudba. Většinu svých vokálních a scénických děl napsal společně se svým starším bratrem a textařem Irou Gershwinem. Skladby George Gershwina nahráli jako své nejúspěšnější nahrávky mnozí jazzoví velikáni, např. jako Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Billie Holiday nebo Miles Davis.

Nejznámější jeho skladbou je Rapsodie v modrém (Rhapsody in Blue) z roku 1924. Původně šlo o krátkou, výhradně klavírní skladbu, která byla později upravena nejprve na jednovětou skladbu pro klavír s doprovodem jazzového orchestru, později na koncertantní skladbu s doprovodem symfonického orchestru. Skladba, výrazně ovlivněná swingem, je velmi zajímavá tím, že Gershwin v ní použil pro vážnou hudbu neobvyklé hudební nástroje jako jsou saxofony.

Při koncertech bývá hrána se skladbou Američan v Paříži (An American In Paris), další z autorových nejznámějších kompozic. Jazzovou orchestrální skladbu napsal Gershwin v roce 1928, inspirací mu byl jeho pařížský pobyt. Skladba evokuje památky a energii francouzského hlavního města ve dvacátých letech minulého století.

Ve druhé části koncertu zazní písně Jaroslav Ježka a George Gershwina. Jaroslav Ježek (1906 - 1942) byl český hudební skladatel, dirigent, klavírista a geniální hudební improvizátor. Psal taneční, divadelní, filmovou, ale i vážnou hudbu. Hudební inspiraci nabral hlavně v jazzu. Mezi jeho nejznámější a zvlášť populární patří jeho hudba k divadelním hrám a filmům, která v některých případech téměř zlidověla.

Nesmrtelné trio vytvořil s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem, Ježek skládal hudbu a Werich s Voskovcem psali vtipné inteligentní texty. Toto spojení zaručovalo divácký úspěch a jejich písně s převážně satiricko-politickými texty nemají ve světě obdoby.

Klavírista Karel Košárek je univerzálním interpretem s mimořádným rozsahem koncertních aktivit - jako sólista vystupuje s předními orchestry, ale je také oblíbeným komorním hráčem, který spolupracuje s předními českými pěvci. Vystudoval konzervatoř v Kroměříži, Akademii múzických umění v Praze a studia zakončil v USA získáním titulu Master in Music. Na mezinárodních soutěžích získal mnoho cen. Vystupuje prakticky po celém světě, rovněž na mezinárodních hudebních festivalech. Spolupracuje s předními orchestry a renomovanými dirigenty.

Petra Brabencová, jazzová zpěvačka z Karlových Varů, získávala první profesionální zkušenosti v big bandu saxofonisty Milana Krajíce, se kterým spolupracuje dodnes. Působí v multižánrové kapela Jazz Fancies, má vlastní skupinu Petra Brabencová Quartet, vystupuje s Karlovarským Repre Bandem, s kvartetem World Landscapes, představila se také několikrát s KSO. Rovněž vyučuje pop-jazzový zpěv a organizátorsky se podílí i na karlovarském Jazzfestu.

Dirigentem koncertu a současně autorem aranžmá Gershwinových a Ježkových písní je šéfdirigent KSO Jan KučeraPatří mezi nejvšestrannější české umělce. Obor dirigování vystudoval na Pražské konzervatoři, posléze na HAMU pod vedením Vladimíra Válka. Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén.

Od roku 2002 využíval Jan Kučera příležitostí, které mu jako svému asistentovi v SOČR nabízel tehdejší šéfdirigent Vladimír Válek. Jako dirigent spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru natočil či veřejně realizoval více než sto symfonických děl soudobých českých či zahraničních autorů, často v premiéře. V letech 2008 - 2010 byl angažován jako dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Působí i na operní scéně. V Národním divadle moravskoslezském v Ostravě dirigoval Mirandolinu Bohuslava Martinů a Prokofjevovu operu Ohnivý anděl. Na Nové scéně Národního divadla v Praze nastudoval dvě krátké opery Dmitrije Šostakoviče - Antiformalistický jarmark/Orango a ve světové premiéře svoji komickou operu Rudá Marie, komponovanou na námět kultovního rozhlasového seriálu Rodinka Tlučhořových autorů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. V lednu 2016 nastudoval ve Stavovském divadle operu La Cenerentola (Popelka) Gioacchina Rossiniho.

Zpět