Kalendář událostí

Předchozí měsíc Předchozí den Následující den Následující měsíc
Vyhledat

Koncerty

Beethovenovy dny - Klavírní recitál - Jan Šimandl

středa, 13. červen 2018
19:30

Grandhotel Ambassador Národní dům

 , Abonentní cyklus K

 

BEETHOVENOVY DNY

KLAVÍRNÍ RECITÁL - JAN ŠIMANDL (ABO K4)

Rezervovat vstupenky

LUDWIG VAN BEETHOVEN: Sonáta č. 8 c moll op. 13 Patetická“

LUDWIG VAN BEETHOVEN: Sonáta č. 21 C dur op. 53 Valdštejnská“

FERENC LISZT: Uherská rapsodie č. 9

FERENC LISZT: Reminiscences de Don Juan

Jan Šimandl klavír

Klavírista Jan Šimandl, pocházející z Karlových Varů, patří k nejmladším českým klavíristům. Pro své interpretační kvality byl vybrán do Listiny mladých Nadace Českého hudebního fondu. Získal řadu ocenění v klavírních soutěžích v sólové i komorní hře, jako jediný Evropan byl vybrán na soutěž Young Artists Piano Competition“ v americkém Rochesteru.

Pochází z karlovarské hudebnírodiny - otec Karel je významný český hudební skladatel, matka Lenka je houslistkou KSO. Jan Šimandl začal hrát na klavír v šesti letech. Absolvoval Konzervatoř v Plzni, Janáčkovu akademii múzických umění v Brně a v současné době studuje v rámci stáže Erasmus na Hochschule für Musik, Theater und Medien v německém Hannoveru.

Účastnil se řady mistrovských kurzů českých i zahraničních pedagogů. Vystupoval v řadě evropských zemí, dále v Japonsku a USA, kde vystupoval rovněž na Mezinárodním klavírním festivalu 2011 v New Yorku. Pravidelně natáčí pro Český rozhlas a vystoupil několikrát s Karlovarským symfonickým orchestrem, Plzeňskou filharmonií, či Filharmonií Brno.

Ludwig van Beethoven (1770 - 1827) napsal dvaatřicet klavírních sonát a jeho soubor patřímezi stěžejní díla klavírní literatury. Beethoven je psal průběžně téměř celý život a velmi zřetelně se v nich odrážejí jeho různá tvůrčí období. Zároveň dochází k vývoji sonáty jako hudební formy, od klasicistní podoby navazující na Haydna a Mozarta po začínající romantismus.

Klavírní sonátuč. 8, obecně známou jako Patetickou, napsal v sedmadvaceti letech. Je to jedna z jeho nejslavnějších kompozic.Věnoval ji jednomu ze svých mecenášů, knížeti Karlu LichnowskémuSonáta č. 21, známá jako Valdštejnská, je považovaná za jednu z největších a technicky nejnáročnějších klavírních sonát. Beethoven ji věnoval svému mecenáši, hraběti Ferdinandovi Arnoštu Valdštejnovi.

Ferenc Liszt (1811 - 1886) byl jedním z nejznámějších klavírních virtuózů své doby a rovněž tvůrcem mnoha technických inovací v klavírní hře. Mnohé jeho skladby patří mezi nejnáročnější v klavírním repertoáru. Převážně pro klavír komponoval především v mládí, po roce 1848 se zabýval spíše orchestrální tvorbou a ve stáří komponoval duchovní skladby.

Uherská rapsodie č. 9, přezdívaná Karneval v Pešti, patří do souboru devatenácti Uherských rapsodií, klavírních skladeb založených na maďarských lidových tématech. Liszt řadu skladeb později aranžoval pro orchestr, dva i tři klavíry. Ve své původní klavírní podobě jsou skladby známé svou obtížnostíReminiscences de Don Juan je klavírní fantazie, v níž Liszt využil témata z Mozartovy opery Don Giovanni. Skladba je mimořádně technicky náročným dílem, které se v koncertních programech neobjevuje tak často. Liszt později vytvořil i verzi pro dva klavíry.

 

Zpět