Kalendář událostí

Předchozí měsíc Předchozí den Následující den Následující měsíc
Vyhledat

Koncerty

Klavírní recitál - Libor Nováček

středa, 22. listopad 2017
19:30

Grandhotel Ambassador Národní dům

 

 

Libor Nováček

novacek

Rezervovat vstupenky

KLAVÍRNÍ RECITÁL - LIBOR NOVÁČEK (ABO K2)

FRYDERYK CHOPIN: Mazurky, op. 7 (výběr)

Mazurka č. 1 B dur

Mazurka č. 2 a moll

Mazurka č. 3 f moll

FRYDERYK CHOPIN: Nocturno c moll op. 48, č. 1

LEOŠ JANÁČEK: Sonáta 1. X. 1905 Z ulice

1. Předtucha

2. Smrt

CLAUDE DEBUSSY: Preludia (II. kniha – výběr)

La Puerta del Vino

La terrasse des audiences du clair de lune

Feux d'Artifice

BOHUSLAV MARTINŮ: Loutky (I. kniha)

1. Colombina tančí

2. Nová loutka

3. Ostýchavá panenka

4. Pohádka

5. Tanec loutek

JOHANNES BRAHMS: Tři Intermezza op. 117

1. Andante moderato

2. Andante non troppo e con molto espressione

3. Andante con moto

FERENC LISZT: Mefistův valčík č. 1

Libor Nováček - klavír

Klavírní virtuos Libor Nováček, laureát řady domácích i mezinárodních cen, je vyhledáváným sólistou a komorním hráčem, je zakládajícím členem Prague Piano Trio.

Vystupoval na významných mezinárodních koncertních pódiích, uskutečnil řadu koncertních turné a hrál na pódiích a festivalech v USA, Argentině, Brazílii, Jižní Africe, Indii, Španělsku, Německu, Itálii, Francii, v České republice a řadě dalších zemí.

Absolvent Guildhall School of Music & Drama v Londýně je mezinárodně uznávaný zejména za interpretaci skladeb Ference Liszta, Johannesa Brahmse a Leoše Janáčka. O jeho hře odborníci píší, že má „výjimečný poetický zápal a niternost“, hodnocení jeho nahrávek vyzdvihují poutavě krásná a narativní provedení skladebZa nahrávku Brahmsových skladeb byl označen jako „umělec s vizí a fenomenální kontrolou zvuku, který nabízí výklad řící citovostí“.

Libor Nováček vyučuje na mistrovských kurzech a realizuje přednáškové recitály. V současné době zastává pozici Gastprofessor na Universität für Musik unddarstellende Kunst Graz v Rakousku a vyučuje na Pražské konzervatoři.

Recitál uvede klavírista výběrem z Mazurek Nocturnem c moll op. 48, č. 1 Frédérica Chopina (1810 - 1849). Jeho nokturna, která jako žánr dovedl k dokonalosti, jsou obecně považována za vrchol žánru, v mazurkách je zvláště patrné, že autor žijící v exilu nikdy nezapomněl na své polské kořeny.

Následně zazní dvouvětá Sonáta 1. X. 1905 Z ulice" Leoše Janáčka (1854 - 1928). K napsání jej inspirovala smrt mladého dělníka, k níž došlo v Brně při demonstracích spojených se založením druhé české univerzity a následnými nepokoji a střety mezi brněnskou německou majoritou a českou minoritou. Skladba dnes patří k tomu nejzásadnějšímu, co bylo 20. století pro klavír vytvořeno.

Preludia Clauda Debussyho (1862 - 1918) jsou cyklem čtyřiadvaceti skladeb, který patří k významným klavírním dílům tohoto otce hudebního impresionismu. Jsou jedním z nejčistších impresionistických projevů vůbec a zároveň významným mezníkem v nástrojové tradici evropské hudby. Libor Nováček provede tři preludia z druhé knihy.

Loutky jsou třídílným cyklem krátkých poetických sólových klavírních skladeb Bohuslava Martinů (1890 - 1959). Inspirací pro postavy v Loutkách se autorovi staly typizované postavy - loutky z italské Comedia dell'arte, které Martinů charakterizuje právě hudbou. Hudba, kterou použil pro vykreslení postav, odráží skladatelův vývoj ovlivňovaný novými hudebními směry. Byla to inspirace dobovou salónní hudbou”, romantismem, impresionismem, neoklasicismem i jazzem.

Poté zazní Tři intermezza Johannese Brahmse (1833 - 1897). Klavír byl Brahmsovou doménoubyl to nástroj, který nejlépe znal a který virtuózně ovládal. Tento cyklus tří drobnějších skladeb je dokladem Brahmsova kompozičního mistrovství, v němž se plně projevuje skladatelův vyzrálý styl.

Na závěr recitálu provede Libor Nováček první ze čtyř valčíků, které Ferenc Liszt (1811 - 1886) složil pod souhrnným názvem Mephisto Waltzes. První a druhý složil pro orchestr a později upravil pro klavír, třetí a čtvrtý napsal pouze pro klavír. První valčík je nejpopulárnější a často se objevuje v koncertních programech.

Zpět